• VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show

Piława

Piława, jest największym dopływem Gwdy. Wpada do niej z prawej strony w miejscowości Dobrzyca. Wypływa z jeziora Komorze, położonego na Pojezierzu Drawskim. Długość rzeki wynosi 82 km.


Piława dzieli się na dwie całkowicie odrębne części. W swym górnym biegu łączy kilka niezwykle malowniczych jezior. Następnie zmienia kierunek i płynie na południe wśród wielkich obszarów leśnych, by ostatecznie znaleźć swe ujście w wodach Gwdy. Na przebycie szlaku Piławy potrzeba 5-6 dni, a i to czasem okazuje się zbyt krótkim okresem, by poznać jego wszystkie uroki.

Brak wód pozaklasowych oraz niejednokrotnie zaskakująca zmienność krajobrazu czynią z Piławy jeden z atrakcyjniejszych szlaków kajakowych Pomorza Zachodniego.

 

ZOBACZ na mapie NAJBARDZIEJ POLECANY  przez Nas ODCINEK PIŁAWY Nadarzyce- Szwecja

oraz zobacz na video:

Rurzyca

Rurzyca - prawy dopływ Gwdy. Swoje źródła bierze w rezerwacie przyrody "Diabli Skok", położonym około 5 km na północ od wsi Szwecja. Rurzyca odprowadza wody z sześciu malowniczych, rynnowych jezior. Płynąc pod łagodny prąd istnieje możliwość zwiedzenia dwóch z nich (Krępska Długiego i Krępska Małego). To jednak nie jedyna atrakcja Rurzycy. Prosta technicznie trasa sprawia, że spłynąć Rurzycą może praktycznie każdy. A kto by nie chciał? Pod względem krajobrazu to jeden z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych w Polsce. Rzeka Rurzyca wraz z krystalicznie czystymi rynnowymi jeziorami oraz otaczającymi całą dolinę lasami stanowi perełkę wśród szlaków kajakowych w Polsce.
Cały szlak liczy 25 km długości, na odcinku z Trzebieszek do Krępska nosi nazwę Szlaku Kajakowego im. Jana Pawła II. Nie jest to przypadek - w 1978 r na Rurzycy  Karol Wojtyła spędzał swoje ostatnie - przed wybraniem na papieża- wakacje. Upamiętnia to tablica wmurowana w 1979 r przez przyjaciół papieża nad jeziorem Krępsko Średnie.

ZOBACZ na mapie NAJBARDZIEJ POLECANY  przez Nas ODCINEK RURZYCY Trzebieszki- Wrzosy

Dobrzyca

Dobrzyca jest jednym z prawych dopływów Gwdy choć niebezpośrednim, ponieważ jej wody zasilają Piławę w okolicach wsi Zabrodzie, a ta następnie wpada do Gwdy we wsi Dobrzyca. Długość Dobrzycy to około 60 km. Spływ kajakowy można zacząć już w miejscowości Machliny z jeziora Machliny Wielkie, jednak przy niskim stanie wody spływ jest raczej niemożliwy, wygląda bardziej jak szkoła przetrwania. Czas potrzebny na przebycie rzeki (od Machlin do Tarnowa) to 3-4 dni. Lepiej planować 4 jeśli chcemy zacząć z Machlin, ponieważ na odcinku do Golc jest często płytko i jest sporo przeszkód. Sensowniej zacząć w Golcach (tu już wody nie brakuje).

ZOBACZ na mapie NAJBARDZIEJ POLECANY  przez Nas ODCINEK DOBRZYCY Golce- Ostrowiec

Płytnica

Płytnica – rzeka, prawy dopływ Gwdy. Przepływa przez jeziora Rymierowo, Przełeg i Kniewo w miejscowości Dziki. Uchodzi do Gwdy w okolicach miejscowości Płytnica 

źródło:

www.ksiegarnia.pascal.pl

www.splywajcie.pl - rzeka Dobrzyca

Zdbica

Zdbica jest dopływem Dobrzycy wypływa z jeziora Busino w okolicach Nadarzyc. Rzeka jest dostępna dla kajakarzy, najlepszymi miesiącami do jej przeprawy jest maj- czerwiec, gdy poziom wydy jest najwyższy.

Znajdź nas na Facebooku

Parking na terenie posesji

Boisko do gry w siatkówkę

Dostęp do WiFi